گزارشی از فعاليت های شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب


                در حوزه مسئوليت اجتماعی

 

شركت ملی مناطق نفت خيز جنوب همگام با فعاليت در زمينه توليد نفت، گاز و مايعات گازی، در حوزه مسئوليت های اجتماعی نيز فعال است و بخش عمده ای از فعاليت های خود را به توسعه و عمران مناطق پيرامونی اختصاص داده است. نگاهی به كارنامه اين شركت در زمينه كمك به توسعه زير ساخت های آموزشی، فرهنگی، بهداشتی و زيست محيطی بيانگر اين واقعيت است.
هم اكنون بيش از ۲۰ پروژه بزرگ عمرانی با اعتباری حدود ۴۰۰ ميليارد تومان در مناطق نفت خيز جنوب در حوزه راهسازی و احداث فضاهای درمانی و بيمارستانی در دست اجراست. در بخش راهسازی پروژه های مهمي از جمله احداث جاده اصلی محوراميديه/جايزان، احداث جاده ايذه به مسجدسليمان و تعريض و بهسازی جاده اصلی سه راهی هفتكل تا نفت سفيد در حال اجراست و در بخش فضاهای درمانی و بيمارستانی ۸ پروژه با اعتبار بيش از ۱۳ ميليارد تومان در شهرهاي اهواز، گچساران و مسجدسليمان در دست اجرا قرار دارد كه بيمارستان ۹۶ تختخوابی گچساران سال ۹۶ افتتاح شد و بيمارستان ۳۲ تختخوابی مسجد سليمان در شرف انجام تشريفات مناقصه است.


جمع آوری گازهای همراه نفت؛ پيشگيری از آلودگی محيط زيست
شرکت ملی مناطق نفت خيز جنوب همچنين با هدف بهينه سازی مصرف انرژي و حفظ محيط زيست جمع آوری گازهاي مشعل را براي نخستين بار در كشور در ۴ واحد بهره برداری پارسی كلاستر، مارون ۳، مارون ۶ و منصوری اجرايي نموده كه  پروژه جمع آوری گازهای مشعل پارسی در ارديبهشت ماه سال ۱۳۹۷ به بهره برداری رسيد و مارون ۳ در پایان شهریور، مارون ۶ در پایان دی و منصوری در پایان سال جاري راه‌اندازی می شود. علاوه بر ۴ پروژه فوق، مزايده جمع آوری گازهاي مشعل ۲۳ واحد بهره برداری ديگر برای حدود ۱۳۰ میلیون فوت مکعب در دست اقدام است.


 

مشعل بدون دود واحد بهره برداری شماره ۳ اهواز
پروژه نصب مشعل بدون دود در واحد بهره برداری شماره ۳ اهواز يکي از پروژه هايی است که با هدف حفظ محيط زيست اجرا و راه اندازی شد. در اين پروژه تجهیزات پيشرفته طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی گرديد تا میزان و نوع گازهای آلاینده ی انتشار یافته از این مشعل ها به حداقل برسد. راه اندازی اين پروژه گام مهمی در جهت کاهش آلاينده های هوای اهواز است. پروژه مشابه ديگری نيز در واحد بهره برداری شماره ۲ اهواز با ۶۹ درصد پيشرفت در حال اجراست. هم اکنون شرکت بهره برداري نفت و گاز کارون که عمده فعاليت هاي آن در کلان شهر اهواز است، افزون بر ۸۲۰۰ ميليارد ريال پروژه در ۳ حوزه جلوگيری از آلايندگی هاي نفتی، جمع آوری پساب ها و جمع آوری گازهای همراه در دست اقدام دارد.


احداث و بازسازی  ۱۹۹ كيلومتر جاده در مناطق محروم
در سال جاري ۱۹۹ كيلومتر جاده روستايی و عشايری در مناطق محروم مسجدسليمان احداث و بازسازی شد. مديريت ترابری مناطق نفت خيز جنوب با هماهنگی شركت بهره¬ برداری نفت و گاز مسجدسليمان با هماهنگي با اعزام ماشين آلات راهسازی شامل لودر، بلدوزر، بيل مكانيكی و گريدر به مناطق تعيين شده، ۳۵ راه روستايی و عشايری به طول ۱۹۹كيلومتر احداث، مرمت و بازسازی گرديد. بسياری از عمليات¬های راهسازی در مناطق دورافتاده و صعب العبور، چلو و شيرين بهار انجام شده و در برخی مناطق نيز مسيرشكافی و كوه‌بری با استفاده از بلدوزر صورت گرفته است.


اجرای طرح آبرسانی به نخلستان های شادگان
فاز نخست پروژه آبرسانی به نخلستان های شهرستان شادگان با مشارکت شرکت ملی مناطق نفت خيز جنوب در شهريورماه امسال افتتاح شد. در اين طرح با احداث يک کانال خاکی به طول ۱۱ کیلومتر، آب مورد نياز از رودخانه کارون به رودخانه جراحی منتقل شد. با توجه به اين که رودخانه جراحی تامين کننده آب تالاب شادگان است به دليل کم آب شدن آن، بخش هايی از تالاب و نخلستان های شادگان خشک شدند. انتقال آب به رودخانه جراحی برای تامین آب نخلستان های شادگان شامل احداث ایستگاه پمپاژ در ساحل چپ رودخانه کارون و دهانه نهر بحره، احداث کانال انتقال آب در مسیل بحره به همراه سازه های مربوطه است که برای اجرای آن ۷۰۰  میلیارد ریال از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور تامین شده است. با اجرای کامل این طرح ۲۰ متر مکعب آب بر ثانیه از کانال به شادگان منتقل می شود که علاوه بر تامین آب مورد نیار نخلستان های شادگان مشکل آب دامداری های منطقه را نیز برطرف می کند. اين آب پس از رسيدن به رودخانه جراحی از طريق کانال‌های قديمی که در مسير آن قرار دارند، به نخلستان ها می رسد.
 
گزارش پایداری ۱۳۹۹-۱۳۹۸


گروه دورانV6.0.5.0