• تاريخ :
     ۱۳۹۷/۰۸/۳۰ 
دهمين نمايشگاه ساخت داخل تجهيزات صنعت نفت و حفاري خوزستان
رویكردی "برون سپارانه" و گامی بلند به سوی پایداری تولید و اشتغال مولد

دهمين نمايشگاه ساخت داخل تجهيزات صنعت نفت و حفاري خوزستان

رويكردي "برون سپارانه"  و گامي بلند به سوي پايداري توليد و اشتغال مولد

 

 سعيد سپهري كيان

 

در حالي به استقبال دهمين نمايشگاه ساخت داخل تجهيزات صنعت نفت در اهواز مي رويم كه شرايط خاص حاكم بر اقتصاد كشور ، تاثير خود را بر صنايع به ويژه صنعت نفت گذاشته اما تلاش هاي منابع انساني از سطح مديريت تا سطوح كارگري توانسته است بخش عظيمي از اين تاثير منفي را خنثي نمايد. در ده سال اخير، تعامل بسيار سازنده اي بين صنعت نفت با محوريت شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب و بخش خصوصي در قالب سازنده و تامين كننده وجود داشته است كه با بررسي اخبار و گزارش هاي مرتبط علاوه بر شرايط توليد نفت  خام در اين منطقه ، مي توان  نتايج مثبت اين اعتماد و تعامل متقابل را به راحتي مشاهده كرد. به هر حال، پس از لغو تحريم ها در يك مقطع زماني محدود، اين تير نابخردانه و كينه توزانه مجددا از چله ي كمان استكبار رها شده و اقتصاد كشور را در همه ي ابعاد نشانه رفته است. تحريم يا هر چالش ديگري را مي توان بي اثر كرد و يكي از تاثيرگذارترين راهبردها، ساخت داخلِ هرآن چيزي است كه كشور به آن نياز دارد. بايد اذعان داشت كه اين راهبرد در پاسخ به تصويب تحريم ها اتخاذ نشده و يكي از اهداف كشور در مقاطع زماني مختلف بوده است. اما ضرورت تسريع در اجراي آن با وجود اعمال تحريم هاي جديد بيش تر از هر زمان ديگر حس مي شود؛ از طرفي با توجه به اينكه طي سال هاي اخير رويكرد بومي گرايي و نگاه به درون، دستاوردها و موهبت هاي ارزنده اي را به ارمغان آورده است، تداوم حمايت صنايع بزرگ از اين روند در شرايط دشوار كنوني مي تواند از ضايع شدن نتايج اين تلاش ها جلوگيري نموده و زيرساخت هاي به وجود آمده را در برابر طوفان زودگذر تحريم ها حفظ نمايد.

با اين نگاه شايد بتوان صنعت نفت را مهمترين حامي و در عين حال بزرگترين بازار خدمات و كالاي ايراني دانست كه اساس استمرار توليد را بر توان داخل نهاده و به عنوان پيشروترين بخش اقتصاد كشور در زمينه بومي سازي دانش فني، تقويت بنيان هاي بخش خصوصي، را عملا به اثبات رسانده است.

شرکت ملي مناطق نفتخيزجنوب در اين راستا با حمايت و سياستگذاري نمايشگاه ساخت تجهيزات صنعت نفت و حفاري رويكردي را اتخاذ كرده است تا در تعامل مستقيم ميان سفارش دهنده و سازنده، كارفرما و مجري، تقويت هرچه بيشتر اين حوزه و رفع كاستي هاي موجود تحقق يابد.

برون سپاري، گزينه اي كه امروز در دستور كار صنعت نفت قرار گرفته و بستر بسيار مناسبي را براي ايجاد اشتغال و بومي سازي دانش فني پنهان فراهم آورده است. توسعه ي 27 مخزن، طرح جمع آوري گازهاي همراه سه استان خوزستان، كهگيلويه و بوير احمد و بوشهر، تعميرات و نگهداري كارخانه ها و كاهش هرچه بشتر تصدي گري را مي توان از اهم برنامه هايي برشمرد كه در افق آينده، به ايجاد كسب و كار مولد در مناطق پيراموني و استان هاي  نفت خيز كمكي شايان خواهد نمود و از طريق فعال نمودن به بخش خصوصي، موجبات توليد پايدار، تقويت كسب و كارهاي صنعتي كوچك و بزرگ و از همه مهمتر ايجاد اشتغال براي جوانان عمدتا بومي منطقه را فراهم خواهد آورد.

و اما در حوزه ي ساخت موضوع كمي متفاوت و جلوتر از برنامه است؛ در نيمه نخست سال 97،  سه شركت از پنج شركت تابع مناطق نفتخيز جنوب در مجموع حدود 12000 قطعه از قطعات مورد نياز ماشين آلات فرآيندي را با استفاده از توان سازندگان داخلي ساخته و وارد چرخه ي عمليات كرده اند. در كل، كيفيت و كاركرد اين قطعات هم مورد تاييد كارشناسان فني شركت ها بوده و هزينه هاي صرف شده براي آن بسيار كمتر از هزينه مورد نياز براي نمونه خارجي آن است. تعداد قطعات ساخته شده نسبت به سال گذشته كاهش يافته است. اين شايد خبر خوبي باشد كه هست. كيفيت مطلوب قطعات باعث شده است كه نياز شركت ها نسبت به برخي قطعات كمتر شده و نيازي به سفارش و ساخت آن احساس نشود. شاهد اين مدعا، توليد طبق برنامه و نگهداشت آن در سطح مورد نظر است. اما با تاثير منفي اين كاهش بر بخش خصوصي ساخت چه بايد كرد؟شايد برون سپاري تعميرات و استفاده از توان تخصصي اين بخش در تعمير و نگهداري قطعات، تجهيزات و ماشين آلات فرايندي گزينه ي خوبي براي گذر از اين چالش باشد و مناطق نفتخيز جنوب با افزايش برون سپاري هاي تعميراتي، مسير تداوم فعاليت براي بخش ساخت را هموار سازد.

دستيابي به دانش بومي تعمير وبازسازي تجهيزات سرچاهي  و ماشين آلات مختلف، راه اندازي توربين ها ، تعمير و بازسازي مخازن كوچك و بزرگ ، انجام بخش عمده تعميرات اساسي تاسيسات و ماشين آلات فرايندي و ده ها مورد مشابه كه توسط كارشناسان متعهد و متبحر صنعت نفت خبري مسرت بخش است و اينكه بخشي وسيع از عمليات ما دانش محور گرديده و از ظرفيت هاي درون سازمان در راستاي صرفه اقتصادي بهره مي جوييم بسيار غرور آفرين و تحسين برانگيز است اما  تسهيم اين دانش و برون سپاري بخش ديگري از عمليات نگهداري و تعميرات با نظارت و هدايت كارشناسان صنعت نفت، گامي بسيار موثر در حفظ اين سرمايه به شمار مي آيد.

نمايشگاه پيش رو كه همچون سالهاي گذشته با استقبال بي نظير سازندگان و تامين كنندگان مواجه شده است، مي تواند همچون سالهاي گذشته، عرصه ي به اشتراك گذاري دستاوردها ، بستر بروز ايده هاي آينده ساز و دروازه ي ورود نشاط در بازار ساخت و تامين كالاي مورد نياز صنعت نفت باشد و  همچون گذشته، مناطق نفتخيز جنوب به عنوان نگين انگشتر صنعت  نفت ايران  و بزرگترين حامي ساخت و سازندگان كشور بدرخشد. انشاء ا...

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    V5.3.6.0