• تاريخ :
     ۱۳۹۷/۰۷/۲۳ 
    /  2
اجرای طرح آبرسانی به نخلستان های شادگان با مشاركت مناطق نفت خیز جنوب
طرح آبرساني به نخلستان هاي شادگان با مشارکت شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب اجرا شد.
طرح آبرساني به نخلستان هاي شادگان با مشارکت شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب اجرا شد.

نفت؛ پيشگام در تعهد به مسئوليت هاي اجتماعي

اجراي طرح آبرساني به نخلستان‌هاي شادگان با مشارکت شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب

شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب همسو با عمل به تعهدات خود در زمينه توليد نفت و گاز، اهتمام جدي در توسعه و عمران حوزه فعاليت خود دارد و آن را با اجراي صدها پروژه عام المنفعه در حوزه راهسازي، احداث فضاهاي آموزشي، فرهنگي، درماني و فضاي سبز به اثبات رسانده است. اين شرکت همچنين در اجراي بسياري از پروژه هاي عمومي عام المنفعه که از سوي سازمان هاي ديگر اجرا مي شود مشارکت داشته و در تسهيل و تسريع آنها وارد عمل مي شود. از جمله اين پروژه که هم اکنون در حال اجرا هستند مي توان به احداث جاده ساحلي شرق رودخانه کارون در اهواز،​ آبرساني به روستاهاي بخش غيزانيه، توسعه شبکه فاضلاب کوي ملاشيه اهواز،​ کنترل کانون هاي ريزگرد خوزستان و آبرساني به نخلستان هاي شهرستان شادگان اشاره کرد. از ميان اين پروژه ها فاز نخست پروژه آبرساني به نخلستان هاي شهرستان شادگان به بهره برداري رسيد.

در اين طرح با احداث يک کانال خاکی به طول 24 کیلومتر، آب مورد نياز از رودخانه کارون به رودخانه جراحي منتقل شد. با توجه به اين که رودخانه جراحي تامين کننده آب تالاب شادگان است به دليل کم آب شدن آن، بخش هايي از تالاب و نخلستان هاي شادگان خشک شدند.

انتقال آب به رودخانه جراحی برای تامین آب نخلستان های شادگان شامل احداث ایستگاه پمپاژ در ساحل چپ رودخانه کارون و دهانه نهر بحره، احداث کانال انتقال آب در مسیل بحره به همراه سازه های مربوطه است که برای اجرای آن 700 میلیارد ریال از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور تامین شده است.

با اجرای کامل این طرح 20 متر مکعب آب بر ثانیه از اين کانال به شادگان منتقل می شود که علاوه بر تامین آب مورد نیار نخلستان های شادگان مشکل آب دامداری های منطقه را نیز برطرف می کند. اين آب پس از رسيدن به رودخانه جراحي از طريق کانال‌هاي قديمي که در مسير آن قرار دارند، به نخلستان ها مي رسد.

احیا بخش خشک شده تالاب بین المللی شادگان

پروژه انتقال آب به شادگان زمینه احیا مجدد تالاب بین المللی شادگان را نيز فراهم نموده و بخشی از مشکل ریزگردها را برطرف خواهد کرد.

در شادگان 13 هزار هکتار نخلستان وجود دارد که در 2 سال اخیر به خاطر خشک شدن رودخانه جراحی تعداد زیادی از این نخل ها از بین رفت و همین امر به معیشت مردم منطقه که تنها از طریق کشاورزی امرار معاش می کنند ضربه وارد کرده است.

نقش مناطق نفت خيز جنوب در طرح آبرساني به نخلستان هاي شادگان

مشاور مديرعامل شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب در امور اجرايي و پيگيري درباره مشارکت اين شرکت در اين طرح توضيح داد: به دليل جلوگيري از ضرر و زيان وارده به نخلستان هاي شادگان در اثر خشکسالي، مقرر شد اين طرح به صورت اضطراري و با قيد فوريت در مدت زماني بسيار کوتاه از سوي موسسه جهاد نصر اجرا شود.

مهندس محمد خانچي افزود: با توجه به اينکه در مسير احداث کانال انتقال آب، تعداد زيادي خطوط لوله نفت و گاز مربوط به ميدان نفتي منصوري وجود داشت، جابجايي آنها به دليل تاثير گذاري بر فرآيند توليد، احتمال طولاني شدن اجراي طرح را به همراه داشت که بر اين اساس شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب در يک اقدام جهادي با گسيل تجهيزات و ماشين آلات مورد نياز نسبت به همکاري با مجري طرح جهت عبور کانال هاي مذکور از خطوط در مدت زمان کوتاهي اقدام نمود.

وي تصريح کرد:​ اين اقدام هزينه قابل ملاحظه اي براي ما داشته است اما براي عمل مسئوليت اجتماعي خود و اين طرح را در اولويت قرارداده و در کمترين زمان به انجام رسانده ايم.

مهندس خانچي با بيان اين که وزیر محترم جهاد کشاورزی و استاندار محترم خوزستان در زمان افتتاح پروژه از مشارکت شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب در اجراي طرح قدرداني کرده اند اظهار داشت: در صورت عدم همکاري اين شرکت با پروژه، مسير جايگزين براي احداث کانال انتقال آب وجود نداشت و خسارت زيادي به نخلستان هاي شادگان وارد مي شد.

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    V5.3.6.0