پنج‌شنبه, 26 مهر 1397 الخميس, اكتوبر 18, 2018           فارسی English

رو عنوان : درگفتگو با مدير عامل شركت بهره برداري نفت و گاز مارون عنوان شد
عنوان : مهندس پورهنگ: چهار سال موفقیت در تحقق تولید صیانتی و حمایت از كالای ایرانی
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۴/۱۰ 

شركت بهره برداري نفت و گاز مارون يكي از 5 شركت بهره بردار تابع شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب است كه با گستره اي بيش از 1400 كيلومتر مربع ، توليد نفت خام را از سه ميدان مارون، كوپال و شادگان راهبري مي كند. اين شركت روزانه 574 هزار بشكه نفت، 570 ميليون فوت مكعب گاز و 36 هزار بشكه مايعات گازي و نفتا را توليد و به دو بخش صادرات و پالايشگاهي جهت مصارف داخلي ارسال مي كند.

مهندس جهانگير پورهنگ، مدير عامل اين شركت در گفتگويي به تشريح عملكرد 4 ساله شركت بهره برداري نفت و گاز مارون در5 بخش حمايت از ساخت و تامين كالاي داخل و تجهيزات فرايندي، عملكرد و برنامه هاي شاخص در ارتباط با پايداري توليد، حوزه محيط زيست و كاهش آلاينده ها، توسعه ميادين و مسئوليت هاي اجتماعي پرداخت.

سخن نخست

بايد اذعان داشت كه در شرايط خاص اقتصادي حاكم بر صنعت نفت و تشديد تحريم هاي خصمانه طي سالهاي اخير، سختي ها و مشكلات زيادي بوجود آمد اما با همت و همدلي كاركنان و اعتماد به سازندگان و تامين كنندگان داخلي، موفق شديم اين چالش ها را پشت سر گذاشته و در خلال اين چهار سال،برنامه توليد را محقق سازيم.

مسئوليت اجتماعي و اقدامات عام المنفعه و خدمات بسيج سازندگي

 ما همواره با توجه به گستره ي پهناور شركت و مجاورت با شهر و روستاهاي متعدد، تلاش كرده ايم تا خدمات ويژه اي را در قالب مسئوليت هاي اجتماعي يا اقدامات عام المنفعه به مجاوران واحد هاي عملياتي شركت ارائه دهيم. از اهم كارهاي انجام شده در سال 96 و 95 مي توان به احداث 6 باب مدرسه در روستاهاي اهواز بخش غيزانيه ،تامين و اهداي هدايا و بسته هاي كمك آموزشي، تامين 40 دستگاه كولر گازي پنجره اي و آبسردكن، به مدارس روستاهاي اهواز بخش غيزانيه كمك به تكميل مدرسه روستاي عوافي و مدرسه خيرساز، تامین تانکرهاي آبرسان 16هزارلیتری جهت آبرسانی به روستاهای غیزانیه، تامین مالی وکمک به خرید تجهیزات آبرسانی روستاهای اهواز درغیزانیه، احداث سه دهانه پل بتنی ، احداث دیوارسنگی جهت جلوگیری از شن های روان، کمک به برنامه هاو پشتیبانی از مراسم مذهبی، تامین مصالح یاکمک به 28 مسجد، از اهم اقدامات ما در سال 96 برشمرد.

 در سال 95 نيز تأمين ماشين آلات راهسازي  درقالب طرح اصلاح هندسي محور رامشير به رامهرمز و بهسازي روستاهاي رامشير، تامين خودرو براي رويدادهاي فرهنگي، مذهبي و ورزشي و تامين البسه تيم هاي ورزشي و احداث دو باب فضاي آموزشي دو كلاسه در روستاي نمره 3 كوپال و مدرسه آيت اله خامنه اي روستاي عبداله عموري و بهسازي و تجهيز كامل مدرسه 6 كلاسه موجود، تامين مصالح بهسازي 9 مسجد در قالب طرح بسيج را در كارنامه مسئوليت اجتماعي خود انجام داده ايم   

عملكرد و برنامه هاي شاخص در ارتباط با پايداري توليد

تجهيز واحد نمكزدايي مارون يك با احداث يك رديف نمك گير برقي به ظرفيت 55 هزار بشكه در روز ، انجام اصلاحيه ارسال نفت نمكي كوپال به مارون-1 به ميزان 27 هزار بشكه در روز جهت جلوگيري از كاهش توليد و پايداري عمليات در مجموعه مارون -1، نصب يك دستگاه برج گوگرد زدا با ظرفيت اسمي 35 هزار بشكه در روز در مارون -3، انتقال يكدستگاه توربوكمپرسور از مارون يك و نصب آن در مارون -6 جهت جمع آوري گازهاي مازاد مرحله دوم به ميزان 14 ميليون فوت مكعب در روز و همچنين افزايش ظرفيت تزريق پساپ به ميزان 20 هزار بشكه در روز از جمله اقدامات شاخص طي 4 سال گذشته در راستاي پايداري توليد بوده است .علاوه بر اين، تعمير و بازسازي مخزن ذخيره نفت بنگستان مارون 3، تجهيز تلمبه خانه فجر اسلام به ادوات تصفيه آب، تغيير مسير كريدور لوله هاي جرياني از كنار روستاي رميص و سودان با هدف ايمني ساكنان روستاها، احداث لوله هاي جايگزين براي تزريق پساب به چاههاي شماره 12 و 352 مارون به طول 20 كيلومتر و تعمير و تعويض لوله هاي فرسوده در اندازه هاي 6 تا 36 اينچ مربوط به لوله هاي اصلي نفت، گاز و پساب به طول حدود 70 كيلومتر طي 4 سال گذشته نيز اقدامي در جهت پايدار سازي توليد بوده است . در راستاي ايمن سازي تاسيسات سطح الارضي، تسهيلات سرچاهي و لوله هاي اصلي و جرياني طي 4 سال اخير جمعاً بالغ بر 117280 موضع از آنها تحت بازرسي و ضخامت سنجي قرار گرفته و مواضع معيوب در اسرع وقت ترميم و يا تعويض گرديده است. توپك راني هوشمند جهت شناسايي نقاط بحراني خطوط اصلي زير زميني نفت و گاز (خطوط 26 اينچ و 36 اينچ پالايشگاهي و صادراتي نفت و خط 20 اينچ اصلي گاز) انجام و تعميرات لازم بر روي خطوط 36 اينچ نفت و 20 اينچ گاز نيز صورت پذيرفت.

مهمترين دستاوردها در زمينه توسعه ميادين

با حفاري حدود 50 حلقه چاه توسعه اي، تعمير 35 حلقه از چاههاي موجود و انجام عمليات ترميمي بر روي تعداد بسيار زيادي از چاههاي توليدي، در راستاي جبران كاهش توليد نفت و نگهداشت سطح توليد از ميادين تحت سرپرستي،مارون عملكرد اين شركت طي سالهاي 93، 94، 95 و 96 بترتيب 65، 57، 69 و 73 هزار بشكه نفت در روز بوده است

محيط زيست، كاهش آلاينده ها

با بكار گيري دستگاههاي فرآورش سيار(MOS , MOT ) جهت جلوگيري از نفت سوزي و آلودگي زيست محيطي در عمليات هاي انگيزشي چاهها، طي 4 سال اخير جمعاً بالغ بر 630 هزار بشكه نفت استحصال و به فرآيند توليد بازگشته است. ضمن افزايش توان ظرفيت تزريق پساب به ميزان 20 هزار بشكه در روز و تعمير و تعويض لوله هاي معيوب، طي 4 سال گذشته قريب به 81 ميليون بشكه پساب حاصل از واحدهاي نمكزدائي (97 درصد پساب توليدي) به چاههاي دفعي، تزريق شده و مابقي نيز به حوضچه هاي تبخير استاندارد ارسال شده است. با انتقال توربوكمپرسور از مارون-1به مارون-6 و همچنين با استفاده از ظرفيت يدك خطوط لوله انتقال، از سوختن روزانه 35 ميليون فوت مكعب در روز از گازهاي مازاد مارون -1 و 6 جلوگيري شده است. قراردادهاي جمع آوري گازهاي مشعل مارون-3 و6 در قالب طرح مزايده با بخش خصوصي (جمعاً 30 ميليون فوت مكعب در روز) منعقد گرديده و شروع بكار داده شده است .

ساخت داخل و حمايت از كالاي ايراني

از سال 93 تا انتهاي سال 96 در مجموع 24742 قطعه مورد نياز تجهيزات و ماشين آلات فرايندي را با هزينه اي حدود 90 ميليارد ريال و با همكاري سازندگان داخلي ساخته و بكار گرفتيم. خوشبختانه مشكل خاصي براي            ماشين آلات و تجهيزات فرايندي تحت اختيار بوجود نيامد.

توليد دانش و بومي سازي فناوري هاي جديد

احداث نخستين مركز داده در سطح مناطق نفتخيز جنوب در شركت بهره برداري نفت و گاز مارون، ساخت دستگاه كنترلر توسط كارشناسان شركت بهره برداري نفت و گاز مارون براي نخستين بار در صنعت نفت، طراحي نرم افزار ثبت و محاسبه آمار توليد نفت و گاز ، پياده سازي سامانه «سمات» به منظور مبادله اندوخته ها و تجربيات كاركنان، طراحي و پياده سازي سامانه مديريت مصرف كالا، طراحي و ساخت اولين سامانه كاملا بومي جمع آوري داده هاي صنعتي در صنعت نفت ايران، بهينه سازي سيستم كنترل و حفاظت الكتروكمپرسورهاي فشار قوي كوپال، طراحي و نگارش نرم افزار طب صنعتي براي اولين بار در سطح وزارت نفت، طراحي و ساخت مركز تلفن سيار عملياتي، طراحي و نگارش نرم افزار معاينات شغلي كاركنان، راه اندازي سامانه جامع خدمات مكانيزه و بروز رساني نرم افزار سيستم كنترل آماك مارون را مي توان از اهم دستاوردهايي دانست كه در حوزه ي فن آوري هاي دانش محور نوين محقق گرديده است.


نمایش تعداد بازدیدها : 360

بازگشت           چاپ چاپ          نظر دهی به خبر نظر دهی به خبر
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب می باشد.