• تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۴/۱۰ 
توضیح شركت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان در خصوص آتش سوزی مسیل كنار چاه شماره یك

توضیح شركت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان در خصوص آتش سوزی مسیل كنار چاه شماره یك

به دنبال آتش سوزی روز گذشته نیزارهای درون مسیل کنار چاه شماره یک و بازتاب گسترده آن در فضای مجازی که موجب بروز سئوالاتی در خصوص فعالیت صنعت نفت در این منطقه شد، شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان توضیحاتی را در راستای شفاف سازی و تنویر افکار عمومی ارایه نمود.

در توضیح شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان آمده است: در ساعت 16:35 دقیقه روز یک شنبه هشتم تیرماه 1399 از سوی مبادی مربوطه وقوع یک فقره آتش سوزی  نیزارهای واقع در مسیل کنار چاه نفت شماره یک به اداره ایمنی، بهداشت و محیط زیست این شرکت اطلاع و تقاضای مشارکت در اطفای آتش سوزی مطرح گردید. بلافاصله تیم اطفای آتش این شرکت به همراه تجهیزات خودرویی و انفرادی به مکان مورد نظر اعزام و با توجه به نزدیکی بازار و مسکونی بودن منطقه به ایمن سازی منطقه جهت جلوگیری از سرایت آتش سوزی به مغازه ها و منازل اقدام نمودند.

 با همت عوامل تیم آتش نشانی این شرکت و همچنین مشارکت آتش نشانی شهرداری و پس از  تقریباً یک ساعت تلاش بی امان با توجه به حرارات بالای آتش سوزی و گرمای شدید تابستان منطقه، در ساعت 17:40 دقیقه این آتش سوزی که به نظر می رسد عمدی باشد مهار و خاموش گردید.

از آنجایی که تراوشات اندکی از نفت که قابل جمع آوری هم نیستند در بالادست این نیزار وجود داشته و  توسط نیزار و علفزار مسیل جذب شده بود  به همراه نیزار در آتش سوخت و موجب بزرگ جلوه دادن حادثه گردید.

در  پیگیری های اداره ایمنی، بهداشت و محیط زیست این شرکت و به منظور ساماندهی  مقدار نشت طبیعی و اندک نفت از کف دره و مسیل نمره یک، مقرر گردید که بوسیله بیل مکانیکی منطقه نیزار شخم زده شده و از فاز خطرناک  به فاز بی خطر تبدیل و سپس منشاء نشت طبیعی نفت بررسی و در صورت امکان مشابه حوضچه های نفتی سی برنج مدیریت شود.

لازم به توضیح است که خروج طبیعی نفت در مسجدسلیمان یک امر قدیمی و تاریخی است و فعالیت خاندانی اهل شوشتر به نام «سادات قیری» که پیش از حفاری و فوران نفت از چاه شماره یک این شهر، بدین منطقه که آن موقع عاری از سکنه  بوده مراجعه کرده و نفت خام تراوش یافته به سطح زمین را جمع آوری و به قایق داران و بلم رانان خوزستانی برای محافظت در برابر نفوذ آب و قایق ها و بلم هایشان می فروختند. شنیدن فعالیت این خاندان و وجود چشمه های  طبیعی نفت انگیزه ی حضور تیم حفاری جرج رینولدز از کمپانی نفتی ناکس دارسی را پس از 3 تلاش ناموفق در دالپری لرستان، چیاسرخ کرمانشاه و ماماتین رامهرمز به «دره خرسان» قدیم و «نمره یک» فعلی مسجدسلیمان کشاند و سرآغاز شکل گیری صنعت نفت شد.

همچنین شهر مسجدسلیمان میان 2 گسل  فعال و انرژیک « نیایش» و «مسجدسلیمان» واقع  گردیده که زمین لرزه های متعدد سالیانه از جمله زمین لرزه شدید 5.7 ریشتری تیرماه سال گذشته توانسته و می تواند به شکاف لایه های زمین و خروج  طبیعی نفت و گاز از سطوح زیرین با سطوح بالایی زمین منجر شود.

 

امتیاز :  ۳.۵۰ |  مجموع :  ۲

برچسب ها

    V5.7.4.0